AKTUALITÁSOK | PROGRAMOK | IDÉN IS FOLYTATÓDIK A MNMKK NEMZETI RÉGÉSZET KÜLÖNLEGES NEMZETKÖZI TANÁSATÁSA

IDÉN IS FOLYTATÓDIK A MNMKK NEMZETI RÉGÉSZET KÜLÖNLEGES NEMZETKÖZI TANÁSATÁSA

A SAX-projekt, azaz a százhalombattai régészeti kutatási program a Magyar Nemzeti Múzeum nemzetközi tanásatása. A Százhalombatta-Földvár nevű bronzkori település tervásatásának fő célkitűzése az őskori mindennapi élet szerveződésének vizsgálata, amely idén 2024. július 1-jén indul. A Kárpát-medence őskorának speciális jelensége a tell, azaz a lakódomb, amely több évszázados egyhelyben lakás következtében jött létre. Százhalombatta-Földvár esetében ez több mint 5 méter vastag rétegsort eredményezett. A lakó- és életterek egymásra halmozódása sajátos feltárási módszert, dokumentálást és tudást igényel.

 

Az ásatás eredményei rávilágítottak, hogy a több generáción keresztüli szorosan egymás mellett, egymás szomszédságában élés komplex térhasználatot eredményezett. Az eddigi elképzeléseket megcáfolva, Százhalombattán ki tudták mutatni a régészek, hogy még a szomszédos házak és háztartások is különböztek egymástól, egyéni ízlést és igényeket tükröztek már az őskorban is. Nem csupán méretük és belső elrendezésük volt eltérő, de előfordult, hogy építési technikájuk sem volt azonos. Érdekes kérdés, hogy mindez csupán egyéni ízlést vagy családi hagyományt, esetleg társadalmi szerepet tükrözhetett-e. A projekt által alkalmazott kézi bontás, a szisztematikus mintavételezés, a teljes leletanyag megtartása, és a talaj-mikromorfológia széles körű alkalmazása nagy felbontású kép megrajzolását teszi lehetővé. Ennek köszönhetően tevékenységek ‒ úgymint élelem-előállítás, ételkészítés és -fogyasztás, tárolás, eszközkészítés és -használat ‒ széles körét és térbeli eloszlását sikerült azonosítani. Az eredményeknek köszönhetően bepillanthatnak a bronzkori élet mindennapjaiba, sőt a tárgyakon keresztül az egykori emberek kreativitásának magas foka is nyilvánvalóvá vált.

A feltárás jelenleg a bronzkori közösség házainak és háztartásainak jelentős átszerveződését, térhasználatának átalakulását mutatja. Az előkerült állatcsontanyag az életmód és a tenyésztett állatállomány megváltozását is jelzi a kutatók számára. A régészek kíváncsian tekintenek a következő ásatási szezonra, amikor időben visszafelé haladva egyre inkább bepillanthatnak a kora bronzkori településszerveződés további részleteibe.

Projekt neve: SAX (Százhalombatta Archaeological Expedition, NRI 405001)

Projektvezető/Feltárásvezető: dr. Vicze Magdolna

Munkatársak: Marie Louise Sørensen (Cambridge, Anglia)

Közreműködő intézmény: ELTE, Budapest; University of Cambridge, Anglia; University of Southampton, Anglia; Leiden University, Hollandia

A tervásatáson 2024. július 1-jétől minden nap tartanak ásatási nyílt órát szerdánként 13:00-14:00 óra között a következő helyszínen: https://maps.app.goo.gl/yKFHSQXtYZiRFe4E7